Od 21 000 rešenja o utvrđenom porezu na imovinu, koliko je izdato u opštini Negotin u 2014. godini, nezadovoljni poreski obveznici, krajem prošle i početkom ove godine, podneli su 73 žalbe na iznose poreza za 2014. godinu. U prvostepenom postupku, nakon saslušanja, 27 poreskih obveznika je odustalo od žalbi, a još 21 je pozvan na saslušanje.  Kod 16 obveznika biće sprevedena terenska  kontrola, a od 9 žalbi, koliko je upućeno na dalje rešavanje drugostepenom organu u Nišu, 5 su odbijene kao neosnovane i samim tim  je potvrđeno rešenje prvostepenog organa.

- U prvostepenom postupku, kada mi odlučujemo o žalbama, nakon saslušanja stranaka,  27 poreskih obveznika je odustalo od žalbi. Upućen je poziv za saslušanje još 21 stranke kako bismo i njihove žalbe mogli da rešimo u što kraćem roku. Za 16 zahteva biće sprovedena terenska kontrola da bi se utvrdilo stvarno stanje na terenu. To su uglavnom poreski obveznici sa sela koji su se žalili da su poreskim rešenjima obuhvaćeni objekti ekonomskog karaktera, koji ne bi trebali da budu predmet oporezivanja, tako da ćemo izlaskom na teren, utvrditi da li su to zaista ekonomski objekti, i ukoliko jesu  ukinuti naša rešenja i doneti nova. Od ovih 16 rešenja, dva rešenja, su u startu bila problematična, ali smo našli odgovor i na te žalbe. Radi se pomoćnim objektima koji su bili prijavljeni do 2013. godine, međutim izmenom Zakona o porezima na imovinu, pomoćni objekti više ne postoje u kategoriji nepokretnosti, tako da se oni, na osnovu većine objekata koje taj poreski obveznik poseduje, svrstavaju u određenu kategoriju. Kod ova dva poreska obveznika, su svrstani u poslovne objekte, međutim i ovde ćemo izlaskom na teren utvrditi o kakvim se objektima radi i da li su zaista svi ti objekti namenjeni za te poslovne svrhe – kaže Maja Radulović, rukovodilac odseka LPA Negotin.

Devet žalbi upućeno je na dalje procesuiranje regionalnom centru Poreske uprave u Nišu, koji je drugostepeni organ.

- Šest žalbi upućeno je prošle godine, a tri ove. Od šest žalbi, koje su upućene prošle godine juče je stigao odgovor na pet, koje su odbijene kao neosnovane i gde se potvrđuju rešenja koje smo doneli u prvostepenom postupku. Iznosi na tim poreskim rešenjima variraju od 40 000 do 125 000 dinara i odnose se na obveznike koji poseduju ili samo stambene ili stambeno poslovne objekte. Očekujemo da drugostepeni organ u narednih tridesetak dana reši i preostale četiri žalbe, s obzirom da mi uvek tražimo urgentnost, a sam Zakon nalaže da drugostepeni organ u roku od 60 dana mora da donese rešenje po žalbama – ističe Maja Radulović.

Rešenja koje je doneo drugostepeni organ u Nišu, u daljem postupku biće dostavljena strankama, koje u roku od 30 dana, od dana prijema, mogu da povedu Upravni spor protiv ovih rešenja.


Izvor: Negotin.rs