Intoniranjem himne „Bože pravde“, u izvođenju združenih horova – učesnika Natpevavanja i negotinskih horova Crkve „Svete Trojice“ i MŠ "Stevan Mokranjac", u Negotinu je danas svečano otvoren 49. festival „Mokranjčevi dani“, koji u čast najvećem srpskom kompozitoru Stevanu Stojanoviću organizuje Dom kulture „Stevan Mokranjac“ pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije i Opštine Negotin.

Nakon polaganja venaca i cveća na spomen bistu slavnom kompozitoru i podizanja festivalske zastave, pozdravne reči u ime domaćina, učesnicima, gostima i festivalskoj publici uputio je Jovan Milovanović, predsednik opštine Negotin.

„U slavu našeg, i u svetskim razmerama priznatog i poštovanog kompozitora, u gradu Stevana Stojanovića Mokranjca čija se dela neprolazne muzičke vrednosti izvode i sto godina posle njegove smrti, svakog septembra okupljaju se poštovaoci njegovog autentičnog muzičkog stvaralaštva. Da je trag koji je u muzičkoj kulturi srpskog naroda ostavio neizbrisiv i večan, potvrđuju domaći i inostrani horovi i instrumentalisti, koji Mokranjčeva dela izvode u koncertnim dvoranama širom sveta. Negotin, svrstan u grupu dragocenih i malobrojnih gradova koji se mogu pohvaliti praznikom muzike kakav je Mokranjčev festival, sa neizmernim poštovanjem i ponosom i danas na svečanom otvaranju manifestacije šalje poruku: Naša je dužnost da ukazujemo na trajne vrednosti Mokranjčevog dela i njegov doprinos muzičkoj kulturi. I danas 100 godina posle njegovog odlaska,on živi kroz svoju muziku.“

Čast da se obrati besedom na 49. Mokranjčevim danima, pripala je dirigentkinji Darinki Matić Marović.

„U svojoj višedecenijskoj karijeri imala sam bezbroj prilika da izvodim Mokranjčeva dela: sa našim i inostranim horovima, sa velikim i malim ansamblima različitog sastava, u školskim dvoranama i seoskim crkvama, ali i u sabornim hramovima i katedralama i najvećim koncertnim dvoranama širom Evrope, Azije i Severne i Južne Amerike.

Uzvišenost Liturgije i Opela ili prekrasne melodije i prelepi stihovi uzeti sa najčistijeg, narodnog vrela, odabrani rukom majstora, oplemenjeni retkim stvaralačkim darom i pretočeni u jedinstvene Rukoveti, uvek su predstavljale omiljeni deo naših koncertnih programa i prihvatani sa jednakim oduševljenjem u njegovom rodnom Mokranju, na Kolarcu u Beogradu ili u Karnegi holu u Njujorku ili Muzikferajnu u Beču.

Mokranjčeva horska muzika je najpoznatiji opus u regionu u kojem se govori istim ili sličnim jezicima, i koji veoma dobro razume tananosti lirike ili snagu epskog, svojstvenog ovom podneblju.

Sličnost ili bliskost folklora, lestvica, melodija i ritmova koji ga karakterišu, pripadaju zajedničkoj baštini naroda koji ovde žive i Mokranjac je na čitav region gledao kao na svoj duhovni i muzički prostor. Otuda zvuci Srbije, Makedonije, Crne Gore, Bosne i Dalmacije, sliveni u nenadmašne Rukoveti, i njegova, a istovremeno, muzika svih nas.

On je umeo da prepozna, odabere i uobliči muzičku i duhovnu suštinu bića sa ovih prostora; zbog toga sam uvek manje strepila pre izvođenja Mokranjčevih dela kod nas, nego u inostranstvu. Međutim, svaka strepnja kada je u pitanju njegova muzika, uvek se pokazala izlišnom. Za njegovu muziku, kao i svaku istinsku umetnost, zaista nije bilo granica.“

Ovogodišnji Festival, koji se održava u godini obeležavanja 100 godina od Mokranjčeve smrti, otvorio je mr Milan Radosavljević, direktor Festivala i Doma kulture „Stevan Mokranjac“.

„Za skoro pet decenija postojanja „Mokranjčevi dani“ izrasli su u festival koji se na kulturnoj mapi Srbije nije pozicionirao samo kao najstariji, već i kao jedno od najznačajnijih kulturnih uporišta, na čijim su tradicijama stasavale generacije muzičkih poslenika, koje su svojim delovanjem ostavile značajan trag na mapi njegovog trajanja. Izvirući na Mokranjčevim stopama, kao i na tragovima koje su za sobom ostavili učenici slavnog velikana, vođen uzorima i uporištima u tradiciji, festival je rastao i izrastao, profilišući se u smeru predstavljanja vrhunskih umetničkih vrednosti koje su postale smernica svakog novog razmišljanja o njegovoj budućnosti i programskoj koncepciji.“

Direktor Doma kulture „Stevan Mokranjac“, mr Milan Radosavljević, uručio je i Plaketu festivala „Mokranjčevi dani“ besedniku Darinki Matić Marović.

Već po tradiciji svečano otvaranje završeno je izvođenjem Himne Negotina – Šestom Rukoveti Stevana Mokranjca koju su zajednički izveli učesnici Natpevavanja, hor Crkve "Svete Trojice" i hor MŠ "Stevan Mokranjac" iz Negotina, uz solistu Dragana Daneskovića sa dirigentom Svetlanom Kravčenko.


Izvor: Negotin.rs