Izložbom narodnih nošnji i nastupima kulturno-umetničkog društva „Stevan Mokranjac“ iz Negotina i folklornog ansamlba „Cvet“ iz Vidina, u Negotinu su otvoreni 42. Krajinski običaji.

 

- Smotrom izvornog stvaralaštva, narodnih običaja, tradicije, negujemo kulturnu baštinu, biće i srž naroda našeg. I kroz ovogodišnje Krajinske običaje, pokazaćemo svo bogastvo i kolorit tradicionalne muzike, igara, narodnih veština, jer naša Srbija je raskošna, prepuna kulturno-umetničkog blaga, znamenitih, vrednih i čudesnih ljudi, običaja. Ponosni na svoje poreklo, pokazivanje lepog lica Srbije, trajanje i čuvanje od zaborava najvažniji su naši zadaci. Ispred lokalne samouprave pozdravljam vas i zahvaljujem svima koji svojim učešćem, takmičenjem, organizovanjem ili praćenjem, manifestaciju čine lepšom i bogatijom – istakla je Tatjana Panić, član Opštinskom veća opštine Negotin, otvarajući tradicionalnu manifestaciju izvornog narodnog stvaralaštva.

Ovogodišnji „Krajinski običaji“ počeli su izložbom narodnih nošnji, koja je priređena u holu Doma kulture. Publika je bila u prilici da vidi samo deo iz bogate riznice narodnih nošnji ovog kraja. Izložba ima za cilj da sačuva od zaborava i promoviše ovaj vid umetnosti koji se gubi pod uticajem savremenog života. Veliki doprinos u priređivanju izložbe dala su i kulturno-umetnička društva iz Jabukovca, Šarkamena, Mokranja, Karbulova, Kobišnice, Bukovča, Vidrovca, Jasenice, Sikola, Tamniča, Štubika i Čubre.

 

Program na sceni Doma kulture otvorili su članovi kulturno-umetničkog društva „Stevan Mokranjac“, igrama iz okoline Negotina i Negotinske Krajine, a publika je uživala i u pesmi Slobodanke Petrović i nastupu orkestra ovog ansambla pod vođstvom Željka Ćirića.

 

Posebnu pažnju privukao je nastup folklornog ansambla „Cvet“ iz Vidina, koji je prvi put nastupio pred negotinskom publikom. Ansambl „Cvet” naslednik je ansambla „Vida“, a od 2001. godine nosi ime vidinskog čitališta “Cvet”. Njihov repertoar čine živopisne igre koje predstavljaju različite etnografske regione u Bugarskoj. Međutim, centralno mesto, na njihovom repertoaru zauzimaju pesme i igre zasnovane na folklornoj tradiciji Severozapadnog regiona Bugarske. Poseban doprinos njihovom nastupu dao je i orkestar, koji predstavlja muziku na savremen način dajući utisak večne veze između prošlosti i sadašnjosti. Ansambl u svojoj biografiji beleži brojna gostovanja i značajne nagrade i priznanja na bugarskim i međunarodnim festivalima. Na sceni Doma kulture u Negotinu, gosti iz Bugarske, praćeni aplauzom publike, predstavili su deo iz svog bogatog repertoara.

 

Program je završen nastupom etno grupe „Mokranjac“, koja radi pri kulturno-umetničkom društvu „Stevan Mokranjac“ i igrama iz Leskovačke Morave u izvođenju članova ansambla iz Negotina. Gosti iz Bugarske na samom kraju programa predstavili su se i nešto drugačijom koreografijom. Reč je o modernijoj koreografiji „Flert“, koja je rađena po muzici Gorana Bregovića.

U znak zahvalnosti za učešće na 42. Krajinskim običajima, direktor Doma kulture „Stevan Mokranjac“, mr Milan Radosavljević, uručio je zahvalnice Ljubomiru Ilievu, direktoru Čitališta „Cvet“ i Snežani Pitarević, sekretaru KUD „Stevan Mokranjac“.