Tradicionalna manifestacija izvornog narodnog stvaralaštva „Susreti sela“, nastavljena je proteklog vikenda u Karbulovu, Šarkamenu i Kobišnici, gde su svoje programe, pored domaćih folklornih ansambala, prikazali i gosti iz Jabukovca, Sikola i Štubika.

Kulturno-umetničko društvo „Floričika“ iz Jabukovca, na gostovanju u Karbulovu, predstavilo se narodnim običajem „Varujkit“ ili „Drugaričenje. Svojim nastupom Jabukovčani su pokušali da dočaraju. Svojim nastupom Jabukovčani su pokušali da dočaraju kako se sa buđenjem prirode budi i devojaštvo i običaje u vezi sa tim. Običaj "Varujkit" vezuje se za mali Uskrs.

Domaći folklorni ansambl, predstavio se ove godine programom "Knez Miloš u Negotinu". Kroz igre i priče, članovi ovog društva, pokušali su da dočaraju vreme kada su Negotin i Krajina oslobođeni od Turaka, a knez Miloš došao u IStočnu Srbiju.

Dan kasnije u Šarkamenu, svoje programe su prikazali članovi KUD-a "Vrelo" i "Čučuk Stana" iz Sikola.

Gosti iz Sikola, kojima je ovo prvi nastup na ovogodišnjoj manifestaciji, predstavili su se narodnim običajem "Kosidba". Ovaj narodni običaj okupljao je u davnašnje vreme veliki broj ljudi, koji su zajedno kosili, a običaj prate brojne dogodovštine i zanimljive priče. Neretko su kosidbu pratile igra, pesma i svirka na narodnim instrumentima.

Kulturno-umetničko društvo „Vrelo“ iz Šarkamena predstavilo se narodnim običajem ručna vršidba žita. Kroz svoj program, predstavili su pesme koje se vezuju za ovaj običaj, igre iz svog kraja, ali i mobu, posle uspešne žetve.

Kulturno umetničko društvo „Prerast“ iz Štubika, u drugom krugu 41. Susreta sela, publici u Kobišnici predstavilo se programom koji je evocirao uspomene na običaje i zanimljiva dešavanja u štubičkim vodenicama. Bogata narativna baština začinjena maštovitim fanazijama o čudesima koja su se po predanjima dešavala u vodenicama, uz duhovite opaske i izvornu pesmu i živopisnu igru meštana ovog brdskog sela, na najlepši način dočarali su duh starih, gotovo zaboravljenih vremena.


Ekipa domaćina, kulturno umetničkog društva „Voja Čurić“ podsetila je na značaj i običaje koji se vezuju za nekada izuzetno važnu ulogu poljara, čuvara seoskih polja. Bogatstvo narodnih običaja, autentična igra i pesma, živopisne nošnje i šaljive doskočice držali su pažnju brojne publike koja je uživala u maštovitom i lepom programu.