Negotinka Dušanka Botunjac, akademska slikarka i primenjena umetnica, kao član Upravnog odbora i jedan od osnivača Etno mreže Srbije, boravila je nedavno u Finskoj gde je ova strukovna organizaciju žena koje se bave visokokvalitetnom i umetnički vrednom proizvodnjom tradicionalnih rukotvorina primljena u članstvo Evropske asocijacije za izradu rukotvorina. Srpsku delegaciju u Finskoj, zajedno sa Dušankom Botunjac činile su Violeta Jovanović, predsednica Etno mreže i Sofija Arsić član upravnog odbora.

Etno mreža je na taj način postala 11. član Evropskog saveza za tradicionalno nasleđe, koji deluje od 1972. godine i okuplja strukovne organizacije iz devet zemalja članica EU i Norveške.

„Za našu asocijaciju Etno mrežu, koja postoji i funkcioniše u mnogim gradovima Srbije tek 6 godina, evidentno je da je mnogo postigla u očuvanju znanja i zanata u oblasti tkanja, valjanja vune, necanja, veza i keramike, kao nematerijalnog kulturnog dobra Srbije, a sve zasnovano na našoj etnografskoj podlozi, znaku, simbolu i priči koji su u osnovi naš arhetip. Takav nam je pristup dao mogućnosti za nadogradnju u smislu izrade ručno izrađenih proizvoda iz pomenutih oblasti upotrebljivih u savremenom životu, a sa našim autentičnim srpskim obeležjem”, ističe Dušanka Botunjac.

Inače, članstvo Etno mreže u Savezu podrazumeva snažnu podršku i pomoć resornih institucija i internacionalnih fondova sa ciljem jačanja kapaciteta i širenja delovanja nacionalnih asocijacija.

 “U slučaju Srbije, prvi korak je osiguranje kontinuiteta rada i održivosti Etno mreže kao nacionalne institucije koja organizovano deluje na teritoriji cele Republike u cilju očuvanja tradicionalnih znanja kao nematerijalne kulturne baštine kroz proizvodnju visoko kvalitetnih rukotvorina”, ističu u Etno mreži.

Domaćice iz Finske za svoje gošće iz drugih zemalja pripremile su zanimljiv program. Nakon sednice skupštine održan je jednodnevni seminar u mestu Jyväskylä gde se govorilo o održivom razvoju, tradiciji Ugro-finskih naroda i pozitivnom delovanju rada rukom na razvoj moždanih funkcija. Drugog dana organizovana je poseta najuspešnijim udruženjima koja deluju u tom regionu, kao i posete umetničkim galerijama i spomenicima kulture, što je bila prilika za druženje i razmenu među učesnicima seminara.

Poseban utisak na Dušanku Botunjac tokom boravka u Finskoj ostavili su, za srpske prilike gotovo nezamislivi prizori žena sa ručnim radom u rukama na javnim mestima, kao dokaz svojevrsnog pristupa lepoti i uzvišenosti stvaranja.

“U nekoliko prilika u sasvim prozačnim situacijama bila sam svedok da je ručni rad, u ovom slučaju pletenje, bio trenutak radosti stvaranja savremene žene u autobusu, na sastanku i kafeu, što kod nas nije slučaj. U Srbiji je odnos prema ručnom radu još uvek vezan za ruralne oblasti i seosku sredinu a javno pojavljivanje sa radom u rukama primitivizam.

Kada u Srbiji porušimo te tabue i predrasude bićemo mnogo posebniji i jedinstveniji za šta imamo sve preduslove, sačuvana znanja i kvalitet. Poznate robne marke i uniformnost nam sigurno tada neće biti prioritet. Etno mreža je upravo na takvom putu i misionarskom zadatku, svojim programom i projektima u Srbiji, što je prepoznato i u Asocijaciji evropskog stvaralaštva rukotvorina u čije smo članstvo primljeni“ – kaže Dušanka Botunjac, akademski slikar i primenjeni umetnik, ali istovremeno i umetnički direktor Kulturnog centra Negotin, sa dugogodišnjim iskustvom likovnog pedagoga, koje je preporučuje kao vrsnog edukatora i dizajnera Etno mreže za područje istočne Srbije.