Free Classifieds Biz

U tradicionalnom natpevavanju učestvovalo pet horova iz Srbije, Slovenije, Hvatske i Makedonije, a o značaju Mokranjčevog dela besedila Isidora Žebeljan.

Hor „Gortinija” iz Đevđelije 

Tradicionalnim, uzbudljivim natpevavanjem horova završen je prvi festivalski dan 47. Mokranjčevih dana u Negotinu. Sedmodnevni festival muzike, inspirisan delom velikana Stevana Mokranjca, svečano je, izuzetno nadahnutom besedom, otvorila akademik Isidora Žebeljan, a u svečanosti otvaranja, u dvorištu Mokranjčeve rodne kuće, učestvovalo je osam horova, izvodeći, po tradiciji, Mokranjčevu Šestu rukovet, koja je, već godinama, i himna Negotina. Zajednički su je izveli svi horovi, učesnici tradicionalnog natpevavanja i negotinski horovi: Hrama Svete Trojice, Negotinske gimnazije i Muzičke škole „Stevan Stojanović Mokranjac”. A pored besednika, Isidore Žebeljan, publiku su pozdravili i predsednik negotinske Skupštine opštine Milan Uruković i direktor negotinskog Doma kulture Milan Radosavljević.

Pobednik tradicionalnog natpevavanja horova jeste – hor „Gortinija” iz Đevđelije u Makedoniji, kome je pripala statueta Mokranjca, delo vajara Nebojše Mitrića. O pobedniku je odlučio stručni žiri festivala u kojem su bili muzikolog dr Branka Radović, i dirigenti Miloje Nikolić i Vladimir Milić. Pobedničkim horom dirigovao je Ilija Atanasov, a po broju osvojenih bodova iza „Gortinije” su „Postojna” iz Slovenije (dirigent Mirko Ferlan), „Mir” iz hrvatskog Belišća (Želimir Sušić), „Triniti” iz Beograda (Marina Dragojlović) i „Niški kamerni hor” (Ivana Mirović).

Besedeći o Mokranjcu, Isidora Žebeljan, naš najmlađi akademik i najizvođeniji savremeni srpski kompozitor u svetu, podsetila je da je Negotinac Stevan Stojanović Mokranjac bio „čovek vanserijske imaginacije, ogromne ljubavi i posvećenosti, nepresušne energije i morala”. Ali, između njegovog nesebičnog i posvećenog delovanja i našeg vremena, kaže Žebeljan, zrači provalija... „sparušenog i jalovog srpskog kulturnog nestajanja”. Isidora Žebeljan srahuje da smo mi danas „izneverili sopstveno postojanje u koje su ontološki utkane ljubav, lepota, dobrota i duhovnost. I posvećenost i požrtvovanje predhodnih generacija”.

Prvog festivalskog dana, u večernjim satima, posetioci su, u galeriji Doma kultire u Negotinu, videli i izložbu radova Save Šumanovića pod nazivom „Prvi utisak”. Izloženo je dvadesetak crteža, akvarela, gvaševa i drugih slikarskih i crtačkih tehnika, koji su u Negotin dopremljeni iz Galerije slika „Sava Šumanović” u Šidu. Izložbu je otvorio pesnik Adam Puslojić, a Ljubica Jukić priređivač izložbe, objasnila je da su gotovo svi ovi radovi, ustvari, predstavljali skice ili predloške za buduće Šumanovićeve slike u ulju na pllatnu.

I ove godine negotinski festival imao je i svoje predfestivalsko veče. Na mnogim gradskim fasadama priređena je izložba „Art tura”, sačinjena od 29 reprodukcija dela slikarskih velikana. Negotincima je ovu izložbu darovao Narodni muzej iz Beograda. Na veliko dopadanje naišao je koncert etno-grupe „Vrelo” iz Rume.

Sinoć je u negotinskom Dom kulture celovečernji koncert imao hor „Salutaris” iz Belorusije (dirigent Olga Janum), pobednik prošlogodišnjeg natpevavanja horova. U negotinskom Muzičkom paviljonu koncert je imao i Beogradski džez trio, sa negotinskom etno grupom „Klasje”.


Izvor: Politika