Mecosopran, Jadranka Jovanović, svojim glasom ugrejala je srca, ali i dlanove, publike u negotinskom Domu kulture na koncertu “Srpski i svetski muzički biseri”, na 48. Mokranjčevim danima. Kao što i sam naziv koncerta govori, na repertoaru jedne od naših najpoznatijih operskih diva, koja je nastupila uz klavirsku pratnju Nikole Rackova, bila su dela najpoznatijih srpskih i svetskih kompozitora.
Jadranka Jovanović je nastupala na preko 100 operskih i koncertnih pozornica - od Pekinga do Meksiko Sitija i od Palm Biča do Sibira. Izdvajaju se: Milanska Skala, Teatar Liceo u Barseloni, Teatar Masimo u Palermu, Mocarteum u Salcburgu, Teatar Munisipal u Rio de Žaneiru, Bunka Kaikan u Tokiju, San Karlo u Lisabonu, Teatar Komunale u Firenci, Opera u Nici, Teatar Belini u Kataniji, Kenedi centar u Vašingtonu, Karnegi Hol u NJujorku ... Učestvovala je na uglednim svetskim festivalima (Žorž Enesku u Bukureštu, Glen Guld u Torontu, Rosinijev festival u Pezaru) i ostvarila saradnju sa najvećim svetskim dirigentima (Klaudo Abado, Rikardo Šaji, Ričard Boning, Antonio Gvadanji, Mauricio Areno) i sa vokalnim umetnicima poput Plasida Dominga, Mirele Freni, Hozea Karerasa, Eve Marton, Petera Dvorskog, Hozea Kure itd. Bila je prva Karmen na Bliskom istoku (Abu Dabi) i otpevala preko 60 uloga od kojih se kao najupečatljivije izdvajaju: Pepeljuga, Eboli, Abigejl, Karmen, Amneris, DŽejn Simor, Princeza de Bujon. Na prostorima bivše Jugoslavije je prva izvela veliki broj muzičkih rariteta i nepoznatih dela, kao što su arije iz opera Pepeljuga, Žena sa jezera, Semiramida, Opsada Korinta Đoakina Rosinija, Perikola Žaka Ofenbaha, Hugenoti Đakoma Majerbera i drugih. U muzički život svoje zemlje uvela je niz inovacija, tematski osmišljenih, kostimiranih i režiranih koncerata, koji su predstavljali novinu ne samo u našoj zemlji. Nakon prvog, pod nazivom Vek i po srpske solo pesme, usledili su i sledeći programi: Veče Verdijevih diva, Veče francuske muzike, Veče Rosinija, Svetski muzički biseri, prvo predstavljanje španske zarzuele u Srbiji, Ciganski romansero, kao i režirani koncerti solo pesama pod nazivom Puškinijana, za koji je dobila nagradu ruskog Ministarstva kulture za poseban doprinos u godini obeležavanja 200 godina odrođenja Puškina. Pored "sjajno izbrušenog glasa, sa frazama koje su interpretirane zbunjujućom lakoćom i plasirane sa prvoklasnim talentom" (Nice Matine-Francuska) kritičari širom sveta su uvek isticali i njenu "briljantnu scensku pojavu" (ciriški Linz Zeitung).
Nikola Rackov, magistar klavira, redovni profesor i šef Katedre za medije na fakultetu Muzičke umetnosti u Beogradu, je jedan od najaktivnijih srpskih muzičkih umetnika. Do sada je realizovao preko 2200 nastupa na svih pet kontinenata, stalno tražeći nove i originalne načine prezentacije muzike. Rodonačelnik je multimedijalne prezentacije umetnosti u Srbiji, autor stotina televizijskih i radio programa, kao i 10 muzičkih i medijskih knjiga. Njegova izvođačka umetnost je snimljena na 10 LP ploča i na jednom CD-u, kao i na mnogo video zapisa. Osnivač je i umetnički direktor nekoliko kulturnih događaja u Srbiji, a u nekoliko navrata je bio i gostujući profesor na više američkih univerziteta (Fulbrajt program). Sa primadonom Jadrankom Jovanović (sa kojom sarađuje već 22 godine) je realizovao i sve četiri njene američke turneje, kao i vrhunski nastup u Karnegi holu u NJujorku juna 2013.