Posle deset godina pauze ovog leta nastavljena su istraživanja na arheološkom lokalitetu Šarkamen, na kome je 1996. godine pronađen set carskog zlatnog nakita iz doba imperatora Maksimina Daje. Opština Negotin, preko Muzeja Krajine spremna je da i ubuduće učestvuje u istraživačkim radovima radi bolje turističke valorizacije i povratka lokaliteta Šarkamen na trasu “Puteva rimskih careva”.
Uprkos tropskim temperaturama koje premašuju 35 podeok, na kasnoantičkom lokalitetu Šarkamen, dvadeset pet kilometara od Negotina, na svetlost dana, pod krampovima grupe meštana Šarkamena i ispod arheoloških četkica petočlane stručne ekipe, izranja jugoistočna kula carske palate koju je s kraja trećeg i početka četvrtog veka gradio imperator Maksimin Daja, sestrić velikog imperatora Galerija, graditelja Felix Romulijane. Iako po svemu nalik na gamzigradsku palatu, ovu šarkamensku odlikuju impozantne dimenzije zidina čija debljina dostiže tri metra, a visina zbog kosine terena premašuju deset. Slojevi crvenkaste opeke i plavičastog i belog kamena koji se smenjuju u slikovitom rasporedu opravdavaju naziv obližnjeg sela – Šarkamen, kao “šaren kamen”.
“Posle pune decenije pauze istraživanja na lokalitetu koji je u žižu interesovanja stručne javnosti dospeo 1996. godine pronalaskom seta carskog zlatnog nakita, mi smo se opredelili da radove nastavimo iskopavanjem jugoistočne kule na ulazu iz pravca Šarkamena upravo da bi posetioci shvatili monumentalnost ovog kompleksa. Očigledno da je imperatoru Maksiminu Daji kao uzor poslužila palata Feliks Romulijana, koju je gradio njegov ujak Galerije. Nadamo se da će istraživanja biti nastavljena i narednih godina i da nas očekuju još brojna otkrića, ne manje vredna od zlatnog nakita koji je otkriven u mauzoleju kompleksa gde su sahranjena majka Maksimina Daja”, naglašava dr Sofija Petković, viši naučni saradnik Arheološkog institute u Beogradu, rukovodilac istraživanja u Šarkamenu.
I pored nalaza neprocenjive vrednosti koji čine carski nakit i pločice težine 204 grama i koji predstavlja poslednji zlatni nalaz u antičkim lokalitetima na svetu, lokalitet Šarkamen se poslednjih godina “izgubio” sa trase “Puteva rimskih careva” iako se nalazi u neposednoj blizini palata Viminacium, Feliks Romulijane i Medijane. Sa željom da ovom kompleksu omogući bolju turističku valorizaciju i ponovo ga uvrsti u veliki turističko edukativni projekat, Opština Negotin spremna je da ubuduće i učestvuje u istraživačkim radovima.
„Sledeće godine izdvojićemo iz budžeta opštine i do dva miliona dinara kao sopstveno učešće, kako bi uvećali iznos koji daje Ministarstvo kulture za istraživanja na Šarkamenu. Turizam je velika razvojna šansa opštine Negotin i ne želimo da se ovako vredan lokalitet nađe van projekta “Putevima rimskih imperatora”, jer po značaju to zalužuje. Takođe deo sredstava koja dobijamo za uređenje atarskih puteva usmerićemo na sanaciju puta od sela Šarkamen do lokaliteta”, obećao je mr Milan Uruković, predsednik opštine Negotin.
Inače, ovogodišnju kampanju sa 500.000 dinara sredstvima republičkog budžeta finansira Arheološki institut, dok Muzej Krajine na raspolaganju ima i 350.000 dinara sopstvenih sredstava.
Set carskog nakita pronađen u mauzoleju u Šarkamenu koji čine tri ogrlice, minđuće, prstenje i 12 pločica ukupne težine 204 grama čuva se Narodnom muzeju u Beogradu. Povodom velikog jubileja 1.700 godina priznavanja hrišćanstva do nedavno je bio izložen u Viminacijumu, a od jeseni će istim povodom imati priliku da ga vidi i publika u Nišu.
“Imamo obećanje da će biti napravljene replike ovog nakita koje će biti izložene u Muzeju Krajine čime ćemo dopuniti našu izuzetno vrednu i bogatu zbirku”, izjavio je Gordan Janjić, direktor Muzeja Krajine i jedan od članova ekipe koju je predvodio čuveni akademik Dragoslav Srejović, a koja je otkrila vredni nalaz.