Dodelom svedočanstava u svim školama koje realizuju program „Druga šansa“ Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Evropske unije, obeležen je kraj školske godine za odrasle u osnovnom obrazovanju. Polaznike završnog trećeg ciklusa u junu očekuje izlazak na malu maturu i stručna obuka za neko zanimanje po izboru, u trajanju do tri meseca.

U osnovnoj školi „Vera Radosavljević“ u Negotinu, koja je jedina osnovna škola u našem gradu,u kojoj se realizuje ovaj projekat, uručena su svedočanstva za 30 polaznika, 13 iz trećeg i 17 iz drugog ciklusa školovanja. Svedočanstva su uručili Živojin Marković, sekretar Skupštine opštine Negotin i Marko Milosavljević, šef službe predsednika opštine Negotin.

Svetislav Trnkić, direktor OŠ „Vera Radosavljević“, uručo je zahvalnice socijalnim partnerima koji su pomogli u realizaciji projekta, ali i polaznicima koji su postigli zapažene rezultate i redovno pohađali nastavu.

Projekat „Druga šansa“ finansira Evropska unija sa 4 miliona evra bespovratnih sredstava, a njegova implementacija traje od 2010. godine i završava se u septembru 2013. godine. U okviru projekta je sistemski razvijeno funkcionalno osnovno obrazovanje odraslih, a iz Ministarstva su najavili uvođenje ovog programa u redovan sistem obrazovanja Srbije.

Program „Druga šansa“ testiran je tokom dve školske godine u 70 osnovnih škola u Srbiji. Iako je prvobitno planirano da bude upisano do 4.000 odraslih bez završene osnovne škole, u projekat je bilo uključeno 7.100 odraslih, od čega je 4.750 uspešno završilo program u jednom od tri jednogodišnja ciklusa obrazovanja.

Projektom je obuhvaćeno i 75 srednjih stručnih škola koje su realizovale stručne obuke za polaznike programa, a projektni tim obučio je ukupno 1.300 nastavnika u osnovnim i srednjim školama koji su izvodili nastavu za odrasle.

 U izveštaju Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja o projektu „Druga šansa“ navodi se da ovaj program obrazovanja uvodi vidljive novine na sistemskom nivou, kao i da u Srbiji do sada nije postojao program obrazovanja poput „Druge šanse“. Suštinska novina ogleda se u izradi trogodišnjeg programa za osnovno obrazovanje koji je u potpunosti prilagođen odraslima i nudi im funkcionalna znanja obzirom da je orijentisan na razvoj konkretnih kompetencija. Program takođe povezuje obrazovanje sa tržištom rada, obzirom da se polaznici, pored opšteg osnovnog obrazovanja, obučavaju i za jedno od 50 zanimanja po izboru. Funkcionalno osnovno obrazovanje odraslih dugoročno predstavlja značajnu uštedu za državni budžet, jer je među polaznicima vrlo veliki broj korisnika materijalne pomoći kojima se na ovaj način puža prilika da steknu znanja i veštine i žive od svog rada. 

Tokom trajanja projekta, izrađeni su i testirani trogodišnji nastavni plan i program i materijali za učenje i podučavanje. Izgrađen je kapacitet ljudskih resursa za izvođenje ovog programa obrazovanja, a u 70 opština u Srbiji uspostavljena su lokalna partnerstva sa relevantnim socijalnim institucijama u cilju podrške programu. Značajno je tokom tri godine realizacije projekta povećana i javna svest o značaju obrazovanja odraslih i pismenosti uopšte.

 U cilju unapređenja kvaliteta nastave, Evropska unija donirala je 200.000 evra za kupovinu nove tehničke opreme, laptopova, kompjutera i drugih pomagala, svim školama koje su realizovale program „Druga šansa“. U svih 70 osnovnih škola počeo je upis nove generacije polaznika funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih za iduću školsku godinu.