U subotu, 20. januara, u Negotinu sve su ulice bile prazne. Samo je Knez Mihajlova svojim svečarskim izgledom, prizvala duh davnašnjih vremena, kada je njome odzvanjao žagor ćurčija, sajdžija, limara, stolara, kazandžija, kada su braća Petrović pozivala na nove bioskopske predstave, a kafane od prvih petlova do kasno u noć dočekivale i ispraćale svoje goste.

U ovoj ulici prodavao se davno fini pamuk iz Engleske i Turske, čipka, konac i vunica, pa i šećerne bombone, zbog kojih je Knez Mihajlova iz milošte dugo zvana Šećernom ulicom. Na početku ulice nalazila su se nekada knjižare Anđelković i braće Zdravković, a potom su se ređale galanterijsko-manufakturne radnje, bakalnice i sitničarnice, mesare, pekare, ribarnica, kafane Nacional, Solun, Plug, kod Deogarke...

Neke nove goste dočekivali su sada vlasnici brojnih trgovačkih radnji u ovoj ulici, okupljenih, drugu godinu zaredom, oko zajedničke manifestacije “Vesela čaršija” u organizaciji Turističke organizacije, Doma kulture “Stevan Mokranjac” i Narodne biblioteke i pod pokroviteljstvom opštine Negotin.

Najmlađi su u ovoj “Veseloj čaršiji” uživali u ušećerenim jabukama i liciderskim srcima, a za one starije, vlasnici brojnih trgovinskih radnji u ovoj slavnoj ulici, ali i prijatelji iz ZanArta, lovačkog i udruženja penzionerki, pobrinuli su se za tradicionalno posluženje. Sa svih strana mamile su vruće pogače, pite, peciva, sir, kiseo kupus i turšija. Penzionerke su za tu priliku posluživale voće, čaršijom se širio miris vruće rakije i poznatih negotinskih vina, ali i srnećeg gulaša, koga je majstorski pripremio čuveni negotinski kuvar Dragoljub Raka Gatanović.

- U čaršiji je uvek bilo veselo, igralo se, pevalo, družilo, baš kao i večeras. Ova ulica je imala svoju dušu i zaista je šteta što smo dozvolili da njen duh zamre – poručio je Ljubivoje Radosavljević, zlatar i numizmatičar, nudeći posetiocima rogljevačko vino kuvano u kazanu na licu mesta.

- Ovo je prilika da se podsetimo kako je nekada bilo i da se potrudimo da lepu tradiciju druženja, topline i bliskosti, prenesemo na mlađe generacije. Negotinsku tradiciju čine muzika, vino, pozitivan duh, ali i njeni velikani Stevan Mokranjac, Hajduk Veljko, Đorđe Stanojević. Na nama je da tradiciju nastavimo i mi predstavnici aktuelne vlasti podržavamo sve aktivnosti koje će doprineti promociji Negotina jer smatramo da na taj način sledimo tekovine slavnih predaka i sugrađana – poručio je mr Milan Uruković, predsednik opštine Negotin otvarajući „Veselu čaršiju“.

Organizatori „Vesele čaršije“ nisu krili zadovoljstvo što je događaj u centru grada izazvao ovako veliku pažnju i zadovoljstvo Negotinaca.

- Ovo je bilo pravo porodično druženje za sve generacije. Očigledno je da Negotincima nedostaju ovakva dešavanja, a na nama je samo da oživimo ono što se oduvek i dešavalo u staroj čaršiji, to je tradicija starog Negotina i zato nećemo dozvoliti da nestane. Ova ulica je oduvek bila mesto velikih događanja, ona vodi ka vašarištu, ima bioskop, zanatske i trgovinske radnje i to nam je razlog više da sa ovakvim druženjima nastavimo i nadalje – poručila je Dušanka Botunjac, umetnički direktor Doma kulture „Stevan Mokranjac.

Etno grupe “Mlado klasje” i “Marinike”, hor OŠ”Branko Radičević”, umetnici Dragoljub Firulović Džo i Saša Grujić, orkestri “Žikice Prvulovića” i “KontrAkord” pobrinuli su se da muzikom ulepšaju ovo veče.

U okviru Vesele čaršije u maloj galeriji u holu Bioskopa “Krajine” otvorena je i postavka slika o starom Negotinu, autora Dušana Stefanovića, pod nazivom “Priča o nestajanju”. Na delima koje je poznati negotinski slikar i snimatelj nekadašnje Televizije “Krajina”, slikao dugi niz godina, nalaze se motivi starog Negotina, pa su posetioci, kroz njegova dela, bili u prilici da se podsete kako je nekada izgledao naš grad.  

{youtube}J3ixTSNAv9I{/youtube}