Besplatni oglasnik

Ceo život robija 25 osuđenika, koliko u Srbiji ima osuđenih na maksimalnih 40 godina zatvora. Država tako izbegava moralni osećaj krivice da nekoga liši života.

STATISTIKA Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde pokazuje da je na kraju prošle godine iza rešetaka bilo 25 osuđenih na maksimalne kazne od 40 godina zatvora.

“Specijalci” osuđeni u Ustaničkoj ulici za dela organizovanog kriminala robijaju u posebnom odeljenju požarevačke “Zabele”, koji je popularno nazvan Alkatraz. Tu je, recimo, Milorad Ulemek Legija, koji je osuđen zbog ubistva premijera Zorana Đinđića, Ivana Stambolića i pokušaj ubistva Vuka Draškovića.

Maksimalno obezbeđenje iza sedam brava ima i Zvezdan Jovanović, koji je osuđen na 40 godina zato što je pucao u premijera. U “Zabeli” je u Aleksandar Simović, dok je njegov brat Miloš u Ce-Zeu.

Inače, Miloš Simović i Sretko Kalinić osuđeni su na po 40 godina zatvora zbog niza ubistava, otmica i drugih krivičnih dela, koje su počinili kao pripadnici zemunskog klana.

Najstrože kazne dobili su i Radomir Marković, Milorad Ulemek, Nenad Ilić i Branko Berček zbog ubistva četvorice članova SPO i za pokušaj ubistva Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali.

Vrhovni sud Srbije potvrdio je i kaznu zatvora Nenadu Bujoševiću, osuđenom na 35 godina, kao i Dušku Maričiću i Leonidu Milivojeviću, koji su dobili po 30 godina.

Ostale, “obične” ubice, nalaze se iza rešetaka u Sremskoj Mitrovici ili u Nišu.

Na maksimum je osuđen i Živojin Mihajlović (52) iz Brestovca, kod Negotina, zbog dvostrukog ubistva - Branislave Stojanović (40) i njenog sina Danijela (17). On je prvo ubio Branislavu kako bi prikrio da je od nje uzeo 3.000 evra na prevaru, a zatim i njenog sina kako bi prikrio njeno ubistvo.

- U našem zakonodavstvu najviša kazna je 40 godina zatvora, u RS je 45 - kaže kriminolog Zlatko Nikolić, koji je proučavao ponašanje dvadesetak osuđenika na duge kazne u Požarevcu. - Cilj je da država ili društvo izbegnu moralni osećaj krivice da nekoga liše života, jer društveni dogovor između države i građanina podrazumeva da mu ona štiti život, ali ne i da ga oduzme.

Na pitanje koliko robija izmeni ličnost osuđenika, ovaj stručnjak kaže da istraživanja mogu i da iznenade. Ako se uzme u obzir da najveći broj kriminalaca ima između 25 i 40 godina i da su osuđeni na maksimalnu kaznu, onda će iz zatvora izaći kao starci.

- U kriminologiji postoji “teorija onemogućavanja”, čija je suština da se onemogući reprodukcija kriminalaca, da oni koji nisu stvorili svoje potomke ne mogu ni da ih imaju, kao i da ne može da čini krivična dela kao starac kad izađe na slobodu. Ova teorija, međutim, ne drži vodu zato što i starac od 80 godina može ponovo da bude ubica - zaključuje Nikolić.


Izvor: Večernje Novosti

Suplementi SRB