Izvorna grupa iz Bučja kod Bora, odlukom žirija „Krajinskih običaja“, sveukupni je pobednik ovogodišnje smotre, koja se organizuje već 44 godine u spomen na pobedu Hajduk Veljkovih ustanika nad nadmoćnijom turskom vojskom u Štubiku i Malajnici, 1807. godine. Ovaj ansambl okitio se i nagradom za najbolji prikaz narodnog običaja.
Nikica Stojković iz boljevačkog Savinca dobitnik je priznanja za najbolje izvođenje narodne melodije, grupa pevača iz zaječarskog Velikog Izvora za najbolje izvođenje pesme, ansamblu iz Osnića kod Boljevca pripala je nagrada za najbolje izvođenje igara, a izvornoj grupi iz Neresnice kod Kučeva za nošnju.
Na kraju programa, već po tradiciji, priređen je i izbor za najlepše čobanice. Jelena Jovanović iz Velikog Izvora najlepša je čobanica 44. „Krajinskih običaja“, dok su titule njene prve i druge pratilje osvojile Milica Jonović iz Bučja i Aleksandra Aranđelović iz Štubika.
Na velikoj sceni u Štubiku, 19. juna, nadmetale su se grupe iz Bučja (Bor), boljevačkih sela Osnić i Savinac, Velikog Izvora iz opštine Zaječar, Neresnice (Kučevo), kao i sela domaćina, dok su u revijalnom delu programa nastupili folklorna grupa „Žarava“ iz Vidina i KUD invalida rada iz Bora.
U narodnom višeboju, Goran Marinković iz Štubika dokazao je i ove godine da mu nema ravnog u potezanju čobanskog štapa. Drugo mesto je zauzeo Željko Ivanović iz Štubika, a treće Miroslav Vojinović iz Bučja. Aleksandar Đorđević iz Savinca šampion je u disciplini bacanja kamena sa ramena, dok je drugoplasirani domaćin Željko Ivnović, a trećeplasirani Predrag Vučković iz Velikog Izvora. Štubičancu Nemanji Bikiću, prošlogodišnjem vicešampionu, pripala je titula najboljeg u disciplini skok u dalj. Drugoplasirani je Predrag Vučković iz Velikog Izvora, dok je treće mesto osvojio Željko Ilić iz Savinca. Ekipa iz Štubika u muškoj konkurenciji pokazala je najviše spretnosti u nadvlačenju konopca savladavši drugoplasirane takmičare iz Bučja, ali su zato pripadnice lepšeg pola iz Bučja bile jače od koleginica iz Štubika u nadvllačenju konopca.
Ovogodišnju manifestaciju „Krajinski običaji“ koju organizuje Dom kulture „Stevan Mokranjac“ u saradnji sa štubičkom školom „Hajduk Veljko“, ovim selom i KUD-om „Prerast“, pomogli su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i opština Negotin.
Ova trodnevna smotra otvorena je 17. juna, u negotinskom Domu kulture.
„Uspomenu na čuvenu bitku u Štubiku i Malajnici čuvamo „Krajinskim običajima“ manifestacijom koja nas iz godine u godinu, punih 44 godine, uverava da smo narod koji ima šta da čuva, neguje i pokaže. Obaveza koju smo, kao vaši predstavnici ovih godina u lokalnoj samoupravi preuzeli je, da pružimo punu podršku događajima koji Negotin visoko pozicioniraju na lestvici kulture Srbije. Najvažniji događaj Festival „Mokranjčevi dani“, etno festival „Gergina“ i VEF, „Susreti sela“, „Krajinski običaji“, „Čučuk Stanini dani“ „Negotinsko leto“, „Majske svečanosti“, koncerti, pozorišne predstave, izložbe, promocije, izdavačka aktivnost i još mnogo toga, organizuju se uz punu finansijsku i svaku drugu potrebnu podršku opštine. Trudimo se da svake godine, u skladu naših mogućnosti unapredimo i obogatimo kulturni život grada i opštine jer to smo mi, to je naše lice, unutrašnje, koje treba pažljivo i istrajno negovati“ istakla je Tatjana Panić, član Opštinskog veća zadužena za kulturu i turizam na otvaranju 44. „Krajinskih običaja“.
Nakon ceremonije otvaranja, održan je i koncert beogradskog AKUD-a „Branko Krsmanović“.
Ansambl narodnih igara i pesama je osnovan 1945. godine kao jedna od aktivnosti kulturno-umetničkog društva studenata Beogradskog Univerziteta. Prvu zvaničnu afirmaciju je stekao na festivalu omladine Jugoslvije 1948. godine. Dolaskom maestra Branka Markovića 1949. godine, prvaka Baleta Beogradske opere, ansambl je započeo sa radom na studioznom oplemenjivnju bogatog folklornog nasleđa našeg naroda.Najviša priznanja u zemlji i inostranstvu, osvojene nagrade na mnogobrojnim Festivalima, uvrstile su ovaj ansambl u red najpoznatijih u zemlji i inostrnstvu i donela im epitet „Ambasadora dobre volje i kulture“.Danas je ovaj ansambl jedan od najreprezentativnijih i najcenjenijih čuvara narodne tradicije i redovno nastupa i održava koncerte na scenama širom Srbije. V.d. umetničkog rukovodioca Ansambla narodnih igara i pesama je Darko Todorović, bivši član i solista Društva.
Negotinska publika je uživala u predstavljanju ovog ansambla, koji vodi Darko Todorović, v.d. umetničkog rukovodioca. Koncertu je prisustvovala i Iva Radulović, direktorka AKUD-a „Branko Krsmanović“ kojoj je uručena Zahvlnica 44. „Krajinskih običja“.
Manifestacija je nastavljena u Štubiku, 18. juna, tradicionalnim programom učenika OŠ „Hajduk Veljko“ iz Štubika uz učešće kulturno – umetničkih društava iz Štubika, Rečke, Karbulova, Jabukovca, Bukovča, Kobišnice i Jasenice.
Sutradan 19. juna, program je nastavljen polaganjem cveća na spomenik palim ratnicima. Ispred delegacije opštine Negotin cveće su položili primarius dr Ljubisav Božilović, predsednik SO Negotin i Dejan Stefanović, član Opštinskog veća, kao i delegacije negotinskog Doma kulture, SUBNOR-a i Rezervnih vojnih starešina, Boračka organizacija Štubik, MZ Štubik i Malajnica, KUD „Prerast“ i OŠ „Hajduk Veljko“ takođe iz Štubika.
Nakon toga predstavile su se dečije izvorne grupe iz Štubika, Jabukovca, Negotina, Velikog Izvora i Vidrovca. Potom su u školskom gaju održana pastirska nadmetanja, a u popodnevnim satima, predstavile su se i izzvorne grupe.
Nakon uručenja brojnih priznanja, diploma i zahvalnica, manifestaciju je zatvorila Tatjana Panić, članica Opštinskog veća zadužena za kulturu i turizam u opštini Negotin.