Vensan Dežer, šef diplomatije Evropske Unije u Srbiji prisustvovao je promociji projekta „Uklanjanje neeksplodiranih mina iz Dunava u luci Prahovo“, koji se u okviru Dunavske strategije finansira sredstvima Evropske Unije.

Reč je o projektu vrednom 2,69 miliona evra, a cilj projekta je da se omogući bezbedna plovidba krajinskim delom Dunava budući da je ovo jedna od lokacija u Srbiji u kojoj se pretpostavlja da ima i avionskih bombi. Ova lokacija našla se na meti Nato projektila u nekoliko navrata, kada je cilj bilo obližnje skladište Jugopetrola. Takođe, u ovom sektoru još 1944. godine potopljena je nemačka flotila na kojoj ima neekplodiranih mina.

Rizičan posao vađenja mina i opasnih predmeta iz Dunava poveren je nemačkoj firmi „Setera“, a do sada je po rečima Rainolda Hebera, rukovodioca poslova na terenu iz Dunava izvađeno 10 tona otpada gvožđa, 250, tzv anomalija, parčadi metala, za koje se pretpostavlja da bi mogli biti opasni, 20 granata iz Drugog svetskog rata, a pretpostavlja se da ima i većih bombi, tipa tomohavk.

Za njegovu ekselenciju Vensan Dežera, predstavnike Ministarstva regionalnog razvoja, predstavnike GIZ, nemačke fondacije za razvoj i evropskih finansijskih fondova, priređena je demonstracija pretraživanja tla uz direktan prenos, preko podvodnih kamera. 

 

Prisutni na brodu Đerdap imali su priliku da prate pripremu ronilaca i kompletan, inače, vrlo rizičan postupak koji se odigrava na dubini od šest i više metara.

 

„Cilj Dunavske strategije i ovakvih projekata je veća sigurnost plovnog puta, bezbednost meštana ovih krajeva i u krajnjoj linija ekonomski napredak Podunavlja“- poručio je Vensan Dežer.

U ime domaćina, opštine Negotin, visokoj delegaciji zahvalio se mr Milan Uruković, predsednik opštine : „Želim da izrazim zadovoljstvo što se projekat uklanjanja neeksplodiranih mina realizuje, jer će to značiti veću sigurnost i bezbednost meštana podunavskih naselja, okolnih privrednih objekata, IHP Prahovo i HE Đerdap 2 i veću frekvenciju rečnog saobraćaja kroz naš region, što će nam sasvim sigurno doneti ekonomski napredak“- poručio je mr Uruković.

Potopljena nemačka flotila iz Drugog svetskog rata u sektoru Luke Prahovo i par kilometara uzvodno Dunavom, septembra 1944. godine u operaciji Dunavski vilenjak, Nemci su sami potpoli celu crnomorsku flotilu sa oko 200 plovila da ne bi pala u ruke Crvenoj Armiji. Na potopljenim brodovima koji takođe predstavljaju smetnju za plovidbu ostao je veliki broj neeksplodiranih mina.